Google I/O és a Google+
Az idei ráadásul kicsit felemás volt. Sok mindenre számítottak az emberek, viszont sok minden mást kaptak. Összességében viszont remekül készítette össze a Google az idei csomagját. Számos szolgáltatást újított meg, ráadásul ezeket mind egy jól látható vezérfonal mentén, nem külön-külön terv szerint. Egységesít, aminek pedig az eredménye egy rendkívül jól összehangolt termékcsomag.
Nem térve ki most azokra, amik nem GooglePluszhoz kapcsolódnak, az idei csomag tartalmaz abszolút tapasztalati oldalról, saját kútfőből felfedezve, így nem biztos, hogy teljes:
-
Egy komoly Google+ update-et
-
Hangouts előtérbe hozását
-
Fotó funkciók és meglepetés
- (Amit még nem próbáltam, nem találtam meg)
A Google+ fejlesztés központi eleme a már ismert Google kártyás design bevezetése itt is. Persze hazudnék, ha azt írnám, hogy ezt ők találták ki, hisz a mostani kinézet elég erősen emlékeztet a Pinterest külsejére. Mondhatjuk, hogy a Google Now kártyái viszont előbb kerültek ki, mint a Pinterest épp aktuális designja, de végülis lényegtelen. Mindkettő “trendi”, ráadásul tényleg átlátható, könnyen használható és jól néz ki.
Ami panaszra adhat okot (engem személy szerint nem zavar), az a sok “whitespace”, ami az új designnal együtt redesignolva (szép szó) lett. Legyünk őszinték, ez gyakorlatilag mindig része volt a GooglePlusznak, szinte már hiányozna, ha nem lenne ott…
Ráadásul a mostani “whitespace” fő oka, hogy a folyam az új Google+ design miatt több oszlopos lett. Többnyire 2 oszlop jelenik meg a hírekkel, viszont ahol megoldható, oda 3 oszlopot tesz be. Na ott már nincs (elvétve van) kihasználatlan hely.
Google+ általánosságban – Néhány tipp az új felülethez:
- Kereső / Profil / Értesítések: Elég hamar feltűnik, hogy ha olvassuk a híreket, akkor az említett 3 elemet tartalmazó legfelső sáv szinte azonnal eltűnik, de ez nem bug, mert azonnal újra előhozható. Az elv lényege, amiért ezt bevezették, hogy amíg nem kell, ne is legyen ott. Szerintem jó lett. Hogyan hozható elő?
-
- Egyszerűen csak megnyomjuk a ↑ nyilat és kész, vagy az egér görgőjével egy kicsit felfelé görgetünk. Fordítva is működik, tehát ha már nem kell, ismét eltüntethető egy pillanat alatt.
- Ha gyorsan szeretnék a keresőbe írni valamit, akkor egyszerűen csak nyomjuk meg a / jelet és már írhatunk is. Hasznos!
- Kezdőlap:
- Amit nem lehet nem észrevenni: megújult a folyam, több oszlopos elrendezésben, “kártyákon” jelennek meg a bejegyzések. A több oszlop jó ötlet, de nem mindenkinek tetszik, ez mindenkinek a saját döntése. Fentebb írtam, hogy nekem abszolút sikere van, de aki nem szeretné, az így tudja visszaállítani a régi megjelenésre: “Kezdőlap” (bal oldalon előugró oszlopot kaptak a menü gombok), majd itt az “Egyebek” menüt lenyitva, legalul ott van a “Fal elrendezése” opció, ahol vissza lehet váltani a már megszokott megjelenésre.
- Nem frissít automatikusan, hanem manuálisan kell betöltetni az új bejegyzéseket. Ez talán az egyik leghasznosabb újítás, mivel eddig ha olvastál valamit, de nem nyitottad meg a bejegyzést külön, akkor ahogy jöttek az új posztok, folyamatosan ugrált az egész lista. Most viszont bal fent megjelenik egy kék gomb, ami mutatja, hogy hány darab új bejegyzés született az utolsó frissítés óta, s ha ráklikkelsz, akkor betölti azokat. Aki nem szeretné ezzel koptatni az egeret, megteheti ezt az “L” gomb lenyomásával is, ami egyrészt frissíti a kezdőlapot, másrészt fel is visz a legfrissebb bejegyzéshez.
- Értesítések: Ehhez, a design váltáson kívül, két tippem van.
- Ha az értesítéseket lenyitva megnézel egy adott posztot, amivel kapcsolatban értesítésed érkezett, akkor az időpontra kattintva megnyitja a bejegyzést (saját URL-en keresztül), így már könnyebben meg tudod osztani a saját faladon, vagy egy Közösségben.
- Az “Összes értesítés megtekintése” funkciót kiválasztod, akkor a fejlécnél megjelenik 4 opció, amitől átláthatóbb lesz az egész felület:
- Összes bejegyzés
- Saját bejegyzések
- Mások bejegyzései
- Említések rólad
- Bejegyzések:
- Fontos változást hozott a bejegyzéseknél az “auto-hashtag” funkció.
- Lényege: Egy adott bejegyzés releváns kulcsszavait a bejegyzés jobb felső sarkába összegyűjti és ott külön listázza.
- Haszna: Ha az összegyűjtött kulcsszavajk közül valamelyikre rákattintasz, akkor átdob egy hírfolyamba, ahol csak olyan bejegyzéseket fogsz látni, amelyekben szerepel az általad kiválasztott kulcsszó. Tematikus információ kereséshez ez egy isteni funkció. Eddig is élt, de nem ilyen könnyen kezelhető és gyorsan előhívható formában, ami mindenképp nagy előny. Ráadásul most már szinte kínálja magát, míg eddig kevésbé tette feltűnővé magát a lehetőség.
- A bejegyzshez kapcsolódó +1 / komment / újra megosztások felülete is új elv szerint van listázva, itt igazándiból a lényeg, hogy már nem veszi a rendszer külön a két listát, hanem felhasználónként egyszer adja meg, hogy ki mit művelt.
- Fontos: mindenképp észben tartandó, hogy egy bejegyzésnél az első 4 sor kerül megjelenítésre, utána már le kell nyitni a posztot, hogy tovább tudja olvasni a közönség a szöveget. Így a legszebb, legjobb, leginkább figyelmet felkeltő mondatainkat 4 sorba bele kell tudni sűríteni!
- Fontos változást hozott a bejegyzéseknél az “auto-hashtag” funkció.
- Közösségek:
- A közösségek központi felülete is letisztultabb lett, hangsúlyosabb lett a közösségek keresése funkció, valamivel átláthatóbb lett az egész
- A bal oldali menüsávból viszont eltűnt a lehetőség arra, hogy az egeret a Közösségek menü fölé húzva, megmutatja az utolsó 5 általunk meglátogatott közösséget. Ez szerinetem nem volt jó ötlet, nekem nagyon jól jött eddig… Talán ezt tudom, mint számomra komolyabb negatívumot felhozni a frissítés ellen.
- Körök: Lényegében a funkciók maradatak, de már hangsúlyosabbak a csoportosítás gombok arra az esetre, ha szeretnél felvenni valakit a köreidbe vagy azért mert a Google+ ezt javasolja, vagy azért, mert a másik fél már felvett téged korábban. Kis extra: a köreid megjelenítése kapott egy kis optikai tuningot. Szebbet láttam már, de határozottan előrelépés az addig szinte hófehér felülethez képest.
Erről egyébként itt van egy hivatalos video is, érdemes megnézni:
Fotók:
Ezt a funkciót a Google is eléggé kihangsúlyozta, mint nagyon szuper újítást.
A főbb elemek:
- Auto javítás: Lényegében automatikusan javítja a fotók minőségét a rendszer a feltöltést követően. Természetesen nem kell lehajtott fejjel ebbe beletörődni, ha nem tetszik a végeredmény, visszaállítható az eredeti a szerkesztésnél.
- Intelligens fotó rendezés és mentés: Ez tulajdonképpen nem újdonság, mégis kiemelte a Google. biztonsági mentéssel kapcsolatban viszont a jó hír, hogy ha teljes méretben szeretnéd elmenteni a képeidet, nem csak 2 MP-es felbontásban, akkor már a Gmaillel összevont Drive tárhelyedet használhatod erre. Ez mindenképp örvendetes újítás, 15GB mégiscsak több képnek elég.
- Kiemelt fotók:Ez egy igen kellemes funkció, eddigi tapasztalataim szerint meglepően jól is működik. A feltöltött képek alapján kiválogatja a legjobbakat és azokat külön menüpont alatt listázza neked. Eddig panaszmentesen működik nálam. Próbáljátok ki Ti is!
- Csak neked, szeretettel a Google-től: Egy szó: zseniális. Annyit tesz ez a funkció, hogy ha egy időpontban több képet is készítesz, akkor meglep a Google egy automatikusan készített plusz képpel. A plusz kép lehet:
- Montázs
- Több hasonló képből készült animáció
- Panorámakép
- Csoportkép, amin mindenki nagyon szép
- HDR fotó, ha több expozícióval csináltál ugyanarról felvételeket.
Hangouts:
Eddig is nagyon erős fegyver volt a Hangouts a Google kezében, de ezt tudta is. Az idei év frissítése meg is hozta a várt eredményt, a Hangouts előtérbe lett tolva.
Egyrészt úgy ahogy van felváltja a Csevegő (Talks) funkciót, másrészt GooglePluszon belül a “Közvetített Hangouts” révén belenézhetünk épp folyamatban levő “Hangouts on Air” video chatekbe, amiket a Youtube-ról át is húz, így nem kell átnavigálni a Youtube-ra, ha hallgatózni szeretnénk.
Nálam egyelőre ezek az újdonságok csapódtak le. Többnyire, mint látható, pozitív összeképpel.
Szerintem nagyon jó irányba halad a Google, nem csak Google+ terén, de ott abszolút jó, amit csinálnak!
Ha valami kimaradt, Te vettél észre valami újdonságot, jelezd kérlek és bővítem a listát!